استخر

آیا پمپ استخری باید همیشه روشن باشد؟

آیا پمپ استخری باید همیشه روشن باشد؟

پمپ استخری یکی از مهم‌ترین تجهیزاتی است که برای هر استخر مورد نیاز است. اگر در شرف خرید پمپ استخری هستید احتمالا برایتان سوال پیش آمده آیا پمپ استخری باید همیشه روشن باشد؟ آیا لازم است که پمپ استخری ۲۴ ساعته کار کند؟ در ادامه به این سوال‌ها پاسخ می‌دهیم.

پمپ استخری چند ساعت در روز باید روشن باشد؟

وظیفه پمپ استخری این است که آب را در استخر به جریان بیاندازد تا مواد شیمیایی ضدعفونی‌کننده به همه جای استخر برسد و مواد اضافه داخل آب، فیلتر شود تا آبی تمیز و زلال برای شنا کردن در اختیار داشته باشید. این وسیله به خاطر اینکه نقش مهمی در استخر دارد و چندین وظیفه را انجام می‌دهد، طبیعتا مصرف برق بالایی دارد. حتی کارکرد زیاد آن ممکن است باعث شود که عمر پمپ استخر شما کوتاه شود و مجبور به تعویض آن شوید.با توجه به این شرایط، چطور می‌توانید هم از مزایای این وسیله استفاده کنید و هم مصرف برق را کاهش دهید؟

پاسخ این است که باید پمپ را هر چقدر که نیاز است، روشن بگذارید. برای مشخص کردن این زمان، باید با اعداد و ارقام سروکار داشته باشید و معیارهایی مثل نرخ جریان آب و نرخ گردش آب را بدانید.

نرخ جریان آب برای پمپ استخری

مقدار آبی که پمپ استخری در مدت زمان مشخص فیلتر می‌کند، نرخ جریان نامیده می‌شود. این نرخ با نرخ گردش تفاوت دارد. نرخ جریان معمولا روی دستورالعمل‌ها و توضیحات استفاده از پمپ استخری آمده است. این معیار با واحد گالن بر دقیقه یا گالن بر ساعت اندازه‌گیری می‌شود.

نرخ گردش آب استخر مقدار زمانی است که طول می‌کشد تا فرایند پمپ کردن و فیلتر کل آب یک استخر، یک بار انجام شود.

نرخ گردش آب برای استخرهای مختلف عبارت‌ است از:

 • استخرهای شنا: ۸ ساعت یا کمتر (۶ ساعت و کمتر ترجیح دارد)
 • استخرهای آب‌تنی کم‌عمق: ۲ ساعت یا کمتر
 • استخرهای اسپا: یک ساعت یا کمتر

به خاطر بسپارید که وقتی شناگران بیشتری در استخر حضور دارند یا آفتاب به استخر می‌تابد یا دمای آب گرم است، پمپ استخر باید طولانی‌تر و با سرعت بیشتری کار کند.

برای شروع محاسبه می‌توانید از این فرمول کمک بگیرید:

 • حجم استخر تقسیم بر نرخ جریان که برابر است با مقدار زمانی که پمپ باید کار کند تا یک گردش آب صورت بگیرد.
 • برای استخرهای بتنی، باید دو بار گردش آب صورت بگیرد تا آب کاملا تمیز و شفاف شود. یعنی دو برابر استخرهای فایبرگلاس.

در مجموع مقدار زمانی که پمپ استخری باید روشن باشد به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد که شامل ابعاد استخر، مقدار استفاده از آن و سایز خود پمپ بستگی دارد. معمولا لازم نیست که پمپ بیشتر از هشت ساعت در روز کار کند اگر نگهداری از استخر و تمیزکاری آن به درستی انجام شود.

برای بیشتر استخرها زمان کار کردن پمپ بین شش تا هشت ساعت است ولی بعضی از استخرها به ۱۲ ساعت کار پمپ هم نیاز پیدا می‌کنند. برای اینکه زمان مناسب را پیدا کنید ابتدا پمپ را در بازه‌های شش ساعته روشن کنید و اگر آب به اندازه کافی تمیز به نظر نمی‌رسد، زمان آن را نیم ساعت، نیم ساعت افزایش دهید تا به نتیجه دلخواه برسید.

چه زمانی پمپ استخری باید ۲۴ ساعته روشن باشد؟

شاید برایتان سوال پیش آمده که آیا لازم است پمپ استخری ۲۴ ساعته یا دائم کار کند؟ آیا شرایطی پیش می‌‌آید که لازم باشد پمپ را برای مدت زمان بیشتر از ۸ ساعت روشن کنیم؟

در این شرایط می‌توانید پمپ را یک روز کامل روشن بگذارید:

 • اگر مقدار زیادی مواد شیمیایی برای ضدعفونی داخل آب ریخته‌اید. در این صورت باید آن را ۲۴ ساعت یا بیشتر روشن بگذارید تا مواد شیمیایی به طور یکنواخت در کل استخر پخش شود.
 • اگر آب استخر زلال و شفاف نیست، پمپ را تا زمانی روشن بگذارید که کاملا زلال و تمیز شود.
 • اگر از استخر زیاد استفاده می‌کنید، اگر تعداد افرادی که از استخر استفاده می‌کنند زیاد است.
 • در زمستان اگر استخر شما پر است، فضای اطراف آن گرم نیست و نمی‌خواهید آب در لوله‌ها و استخر یخ بزند.

بهتر است پمپ را شب روشن کنیم یا روز؟

در بسیاری از نقاط دنیا، هزینه برق در طول شب کمتر است و روزها تعرفه بالاتری دارد. بنابراین روشن کردن پمپ از نظر هزینه مصرف برق در طول شب بهتر است. ولی علاوه بر این مورد، نکات دیگری هم وجود دارد که باید برای تصمیم‌گیری در مورد استفاده شبانه یا روزانه از پمپ استخری در نظر بگیرید. مثلا:

 • استخرها در طول روز معمولا بیشتر در معرض حمله خزه قرار می‌گیرند چون خزه‌ها برای رشد به نور نیاز دارند. اگر پمپ را فقط شب‌ها روشن کنید، خطر رشد خزه در استخر بیشتر می‌شود. بنابراین باید زمانی که خزه‌ها فعالیت بیشتری دارند، کلر در آب استخر جریان پیدا کند. بنابراین حتما روزها هم پمپ استخری را فعال کنید.
 • استخرها معمولا روزها بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین باید زمانی که از استخر استفاده می‌شود، پمپ را روشن کنید تا آب همواره تمیز بماند و کلر به خوبی کار خود را انجام دهد.
 • اگر سیستم گرمایش استخر شما خورشیدی است و باید جریان آب نور خورشید را جذب کند تا کاملا گرم شود، روشن کردن آن در طول شب کاملا بی‌فایده است.
 • اگر پمپ شما سر و صدای زیادی تولید می‌کند که ممکن است باعث آزار همسایه‌ها شود، در این صورت بهتر است که آن را شب‌ها روشن نکنید.

آیا هنگام باران، باید پمپ استخری را خاموش کرد؟

روشن بودن پمپ استخری موقع بارش باران اشکالی ندارد ولی رعد و برق ممکن است باعث آسیب به موتور شود. ولی بهتر است که موقع بارش باران هم آن را روشن نکنید.

سخن آخر

زمان لازم برای روشن بودن پمپ استخری با توجه به ابعاد استخر، حجم آب و میزان استفاده از استخر، متفاوت است. در مجموع برای استخرهای رایج بین شش تا هشت ساعت در روز کافی است. اما گاهی اوقات شرایطی پیش می‌آید که مجبور می‌شوید پمپ استخری را برای مدت طولانی‌تری مثلا یک روز کامل روشن بگذارید تا آبی سالم و تمیز برای شنا کردن و لذت بردن داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *