تصفیه

طول عمر پمپ استخری چقدر است؟

طول عمر پمپ استخری چقدر است؟

پمپ استخری را می‌توان مهم‌ترین قسمت استخر شنا نامید. استخر بدون پمپ، تصفیه و سیرکولاسیون مناسبی ندارد. برای اینکه استخری تمیز با آبی زلال و شفاف داشته باشید، باید از پمپ استخری مناسب استفاده کنید. شاید برایتان سوال شده باشد که طول عمر پمپ استخری چقدر است و هر چند وقت یکبار به تعویض نیاز دارد. در ادامه به این سوال و سوالات دیگر در مورد عمر پمپ استخری پاسخ می‌دهیم.

کاربرد پمپ استخری

پمپ استخری مهم‌ترین قسمت سیستم گردش و تصفیه استخر شنا است. وظیفه اصلی این بخش از هر استخر این است که آب را به درون استخر می‌کشد و به سمت دستگاه‌های تصفیه مثلاً فیلتر تصفیه آب هدایت می‌کند.  آب بعد از رد شدن از این مرحله و تصفیه شدن دوباره به استخر وارد می‌شود. برای اینکه استخر با آب تمیز و زلال داشته باشید و آب همواره درون آن جریان داشته باشد باید در انتخاب مهم‌ترین بخش هر استخر دقت کنید.

پمپ استخری از سه قسمت تشکیل می‌شود. این سه قسمت عبارت‌ هستند از موتور، پروانه و صافی‌های مو و ضایعات. موتور قسمت الکتریکی پمپ استخری و معمولاً ۱۱۰ یا ۲۲۰ ولت است و با سرعت ۴۴۵۰ دور در دقیقه می‌چرخد. این جزء الکتریکی با هوا خنک می‌شود و چون کاملا آب‌بندی نیست بنابراین باید مراقب باشید که آب اضافی وارد آن نشود. 

پروانه پمپ استخری در انتهای موتور قرار گرفته است. با چرخیدن پروانه آب به داخل صافی‌های ضایعات و مو در انتهای پمپ کشیده می‌شود و از بالای پمپ از طریق یک لوله‌ای که به فیلتر منتهی می‌شود آب از آن خارج می شود. پروانه پمپ، ورودی کوچکی دارد و به همین دلیل احتمال اینکه دچار گرفتگی شود زیاد است. 

صافی‌های مخصوص برای ضایعات و مو در انتهای پمپ قرار گرفته‌اند که مانع از ورود ضایعات به داخل پروانه می‌شوند. داخل این قسمت یک سبد وجود دارد که آن را باید دو بار در هفته بررسی و خالی کرد. اگر این سبد پر شود یا دچار گرفتگی شود جریان آب ورودی به پمپ محدود می‌شود و پمپ به جای آب، هوا را به داخل می‌کشد. در این شرایط ممکن است موتور سریع‌تر کار کند و در نهایت منجر به سوختن موتور شود. اگر این سبد صافی وجود نداشته باشد پروانه‌ها ممکن است دچار گرفتگی شود که باعث از بین رفتن پروانه یا پمپ کردن مقدار زیادی از آب شود.

طول عمر پمپ استخری

یکی از سوالاتی که ممکن است برایتان پیش آمده باشد این است که طول عمر پمپ استخری چقدر است و هر چند وقت یکبار باید پمپ و موتور را عوض کرد. با استفاده عادی و معمولی قبل از اینکه نیاز به جایگزینی داشته باشند، بیشتر پمپ‌های استخری بین ۸ تا ۱۲ سال کار می‌کنند. ولی عوامل مختلفی وجود دارند که می‌توانند روی طول عمر پمپ استخری تاثیر گذار باشند.

طول عمر پمپ استخری

چه عاملی روی طول عمر پمپ استخری تاثیر گذار است؟

عوامل متعددی می‌توانند طول عمر پمپ استخری را تغییر دهند؛ از اندازه استخر گرفته میزان استفاده از آن. در ادامه مهمترین عوامل موثر بر طول عمر پمپ استخری را نام می‌بریم:

 • اندازه استخر
  وقتی که یک پمپ برای یک استخر خیلی کوچک باشد برای انتقال آب در استخر و تصفیه آن بیشتر از ظرفیت خود کار می‌کند. یعنی حداقل در ۵۰ درصد مواقع مجبور است بیش از حد معمول کار کند. اگر ظرفیت پمپ، نامتناسب با اندازه استخر باشد معمولا باید مدت بیشتری نسبت به حالت عادی روشن بماند. استفاده بیش از ظرفیت از پمپ استخری باعث می‌شود که طول عمر پمپ استخری آن به شکل قابل‌توجهی کاهش پیدا کند. بنابراین برای خرید پمپ استخری ابتدا اندازه استخر را در نظر بگیرید و متناسب با آن بهترین پمپ را انتخاب کنید. این نکته را هم فراموش نکنید که هر چه قدر پمپ قوی‌تری بخرید طول عمر آن بیشتر می‌شود. 
 • میزان استفاده و نحوه نگهداری
  مهمترین عامل دیگری که روی طول عمر پمپ استخری تاثیر مستقیم دارد این است که چه مقدار از آن استفاده می‌کنید و معمولا چقدر روشن می‌ماند. طبیعی است که هر چقدر از آن بیشتر استفاده کنید و طول عمر آن کمتر می‌شود. البته غیر از میزان استفاده از پمپ، کیفیت خود پمپ و نوع آن هم نقش مهمی دارد. بیشتر مالکان استخر و کسانی که برای منزل خود استخر در نظر می‌گیرند از دو نوع پمپ استخری استفاده می‌کنند یکی پمپ‌های تک سرعته و دیگری پمپ‌هایی با سرعت متغیر.
  پمپ‌های تک سرعته همانطور که از اسم آنها مشخص است فقط با یک سرعت کار می‌کنند ولی پمپ‌های چند سرعته رنج وسیعی از سرعت‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهند. هر سرعتی که انتخاب کنید، برای شرایط خاصی ایده‌آل است از انجام تصفیه و فیلتر آب در طول شب گرفته تا تمیز کردن سریع آلودگی‌های استخر. این پمپ‌ها چون می‌توانند بین سرعت‌های سریع و آهسته تغییر پیدا کنند معمولا از نظر مصرف انرژی بهینه‌تر هستند. 
  شرایط نگهداری از استخر و بررسی کردن قسمت‌های مختلف آن یکی دیگر از عواملی است که بر طول عمر پمپ استخری تاثیرگذار است. بررسی کردن پمپ و موتور و تمیز کردن گرفتگی‌ها و برداشتن ضایعات جمع شده در فیلتر همگی کمک می‌کند پمپ استخری سالم‌تری داشته باشید که مدت بیشتری برایتان کار می‌کند.
  بهتر است که مرتب پمپ را توسط تعمیرکار متخصص بررسی و اگر نیاز است تعمیر کنید. بررسی همیشگی و مراقبت دائمی از پمپ استخری بسیار کم‌هزینه‌تر از جایگزین کردن آن است.

نکاتی برای نگهداری پمپ استخری برای افزایش طول عمر آن

پمپ استخری قلب تپنده استخر شما است.  وظیفه اصلی این وسیله این است که آب را از استخر بکشد آن را فیلتر و تصفیه کند و بعد از تمیز شدن دوباره به استخر برگرداند. درست مثل موتور یک خودرو، داشتن یک پمپ استخری سالم به معنای داشتن یک استخر تمیز و سالم است و محیط سالم‌تر و تمیز‌تری را برای لذت بردن شما و اعضای خانواده فراهم می‌کند.

نگه داشتن یک پمپ استخری در شرایط عالی نیازمند سرویس کردن مرتب و در تمام طول سال است. اگر نکاتی را که در ادامه عنوان می‌کنیم مرتب در نظر داشته باشید و آنها را بررسی کنید، رسیدگی به استخر، به عادت شما تبدیل می‌شود و طول عمر پمپ استخر را افزایش می‌دهد.

۱. رطوبت و روغن‌کاری برای عملکرد صحیح پمپ استخری حتی در خارج از فصل استفاده از استخر نیز مهم است.

نشت رطوبت از آب‌بندی‌ها یا اتصالات لوله‌ای صورت می‌گیرد و برای جلوگیری از خرابی باید آنها را تعمیر کرد. همیشه بهتر است که خود موتور را خشک نگه دارید. همچنین اطمینان حاصل کنید که یاتاقا‌ن‌ها به طور دائم روغنکاری شوند تا از گرمای بیش از حد موتور جلوگیری شود؛ گرمایی که می‌تواند باعث خرابی اساسی کل سیستم شود.

۲. گردش هوا در اطراف موتور برای عملکرد بهینه آن ضروری است. حتی اگر پوشش پمپ استخر دارید، اطمینان حاصل کنید که هوای کافی در اطراف پمپ وجود دارد تا موتور خنک شود.

۳. تمیز کردن مکانیک و قطعات داخلی داخلی پمپ در صورتی که پمپ شما از عناصر آسیب‌زا محافظت شود نباید مشکلی ایجاد کند. می‌توانید از برس تمیز یا برس‌های گردوغبار استفاده کنید تا از جمع شدن ضایعات دریچه‌ها جلوگیری کنید.

برای تمیز کردن سطوح و موتور از پارچه مرطوب استفاده کنید اما از رساندن رطوبت مستقیم به موتور خودداری کنید (شستشو با جریان آب می‌تواند باعث آسیب دائمی به موتور شود). سبد و فیلتر را مرتبا تمیز کنید تا از جمع شدن خرده‌ها و ضایعات جلوگیری شود.

۴. پوشش و محافظی برای پمپ در نظر بگیرید. این روزها تعداد زیادی محافظ برای پنهان کردن پمپ استخر، فیلترها و وسایل آن برای ظاهری مرتب‌تر و همچنین کمک به محافظت از پمپ تولید شده است.

محافظی تهیه کنید که  از مواد مقاوم در برابر زنگ‌زدگی و پوسیدگی استفاده کرده باشد و دارای در قفل‌شونده باشد تا از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور بماند.

بسته به فضای موجود، می‌توانید از بین جعبه‌های قابل حمل پمپ، سایبان‌های کوچک و روکش‌های محافظ انتخاب کنید، اما به یاد داشته باشید که همیشه تهویه کافی برای پمپ و موتور آن وجود دارد. مواد شیمیایی استخر را به خوبی از پمپ دور نگه دارید زیرا گاز حاصل از آنها می‌تواند قسمت داخلی موتور را خراب کنند.

۵. اگر مراحل قبلی را انجام داده باشید، بهترین قدم را برای محافظت از پمپ استخری برداشته‌اید. ولی کارتان همینجا تمام نمی‌شود. توصیه می‌کنیم که پمپ را سالانه با کمک یک متخصص حرفه‌ای بررسی کنید تا مطمئن شوید که همه چیز به درستی کار می‌کند  و همانطور که باید اجرا می‌شود.

بهترین زمان برای انجام این کار در فصل بهار است؛ یعنی درست قبل از اوج استفاده از استخر. با این کار مطمئن می‌شوید که خانواده و دوستان از شنا کردن در استخری امن و تمیز، لذت می‌برند.

سخن نهایی

طول عمر پمپ استخری به عوامل متعددی بستگی دارد. برای اینکه پمپ استخری مقاوم و بادوامی داشته باشید، از مرحله انتخاب پمپ تا نصب و نگهداری باید به نکات مختلفی توجه کنید. مرحله اول، انتخاب پمپ مناسب با توجه به ظرفیت و نیاز استخر است. مرحله بعدی شامل نگهداری و بررسی سالانه و مرتب پمپ استخری و اجزای مختلف آن است که اگر به درستی انجام شود، طول عمر پمپ استخری را به شکل قابل توجهی افزایش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *