استخر

آشنایی با تجهیزات روشنایی استخر

آشنایی با تجهیزات روشنایی استخر

استخر یکی از بهترین امکانات موجود در فضاهای عمومی و مسکونی برای تفریح و ورزش است. تفریح مفرح و جذابی مثل شنا، می‌تواند حسابی ما را سر حال بیاورد و استرس‌های زندگی روزمره را دور کند. یکی از مراحل ساخت و تجهیز استخر، نورپردازی و روشنایی استخر است که تاثیر زیادی در ظاهر نهایی آن دارد. در ادامه با تجهیزات روشنایی استخر بیشتر آشنا می‌شویم.

کاربرد روشنایی استخر

استخر یکی از امکانات تفریحی جذابی است که در بسیاری از مراکز ورزشی و تفریحی وجود دارد. جذابیت آب‌تنی و شنا و مفرح بودن آن باعث شده که بسیاری از افراد ترجیح بدهند که در خانه خود هم استخر داشته باشند و بدون دغدغه، در آرامش کامل و هر زمان که خواستند از آن استفاده کنند. به همین دلیل تقاضا برای ساخت استخر در خانه‌ها افزایش پیدا کرده است.

فرقی نمی‌کند که استخر در منازل شخصی باشد یا در مکان‌های عمومی، این استخر ممکن است برای ساعات مختلفی از شبانه‌روز مورد استفاده قرار بگیرد. برای اینکه استخر شب‌ها هم قابل استفاده باشد، مثل هر فضای دیگری باید دارای نور کافی باشد. نورپردازی استخر فقط به محیط اطراف آن محدود نمی‌شود و داخل خود استخر هم تجهیزات روشنایی متعددی مورد استفاده قرار می‌گیرد که روشنایی فضای داخل استخر را هم تامین می‌کند.

یکی دیگر از دلایل مهم برای نورپردازی استخر و استفاده از تجهیزات روشنایی استخر، زیبایی ظاهری است. با نورپردازی و استفاده از رنگ‌های مختلف و شیوه‌های مختلف نورپردازی، می‌توانید ظاهری شیک و جذاب به استخرها بدهید و از شنا کردن در آن بیشتر لذت ببرید.

انواع تجهیزات روشنایی استخر و مزایا و معایب آن‌ها

برای روشنایی استخر گزینه‌های زیادی وجود دارد و لامپ‌های مخصوص زیر آب یکی از ایمن‌ترین و تجهیزات روشنایی استخر هستند که امکان شنا کردن در شب را فراهم می‌کنند. نورپردازی و روشن کردن استخر و اطراف آن باعث جذاب‌تر شدن استخر و همچنین ایمن‌تر شدن آن برای شنا است. البته گزینه‌های زیادی در بین تجهیزات روشنایی استخر وجود دارد که انتخاب آنها معمولا سلیقه‌ای است. در ادامه چند مورد از مهم‌ترین انواع تجهیزات روشنایی استخر را نام می‌بریم که هر کدام از آنها با توجه به نوع و طراحی استخر می‌توانند در جاهای مختلف مورد استفاده قرار بگیرند.

لامپ استخری LED نصب شده هم‌تراز با دیواره استخر

خوبی این لامپ‌ها این است که جلوتر از دیواره استخر قرار نمی‌گیرند و دقیقا هم‌ سطح با دیواره استخر هستند. این لامپ‌ها در دیواره‌های کناری استخر نصب می‌شوند. لامپ‌های نصب شده در دیوار استخر رایج‌تر شده‌اند و لامپ‌های ال‌ای‌دی جایگزین لامپ‌های هالوژن شده‌اند.

یکی از نکات منفی نصب این لامپ‌ها این است که نصب کردن لامپ هم‌تراز با سطح دیواره استخر معمولا پرهزینه است مگر اینکه هم‌زمان با ساخت استخر برای آن برنامه‌ریزی شده باشد.

لامپ استخری LED نصب شده هم‌تراز با دیواره استخر

۲. لامپ‌های استخری هالوژن مخصوص زیر آب نصب شده هم‌تراز با دیواره استخر

مزیت این لامپ‌ها هم این است که دقیقا هم‌تراز با دیواره استخر هستند ولی لامپ‌های هالوژن انرژی بیشتری مصرف می‌کنند و به نسبت به لامپ‌های ال‌ای‌دی به نگهداری و مراقبت بیشتری نیاز دارند. نصب آنها دردسرهای بیشتری دارد. ولی لامپ‌های هالوژن به میزان قابل توجهی ارزان‌تر از لامپ‌های ال‌ای دی هستند و هزینه کلی نورپردازی استخر را تا حد زیادی کاهش می‌دهند.

۳. لامپ‌های LED زیرآب، نصب شده در سطوح

این لامپ‌ها گزینه مناسبی برای روشن کردن استخر هستند چون استخر را با کمترین دردسر در نصب و اجرا، روشن می‌کنند. حتی برای بازسازی استخرهای قدیمی هم قابل اجرا هستند. به خاطر اینکه هم‌تراز با سطح نیستند، معمولا برآمدگی دارند و به همین دلیل ممکن است به راحتی در معرض شکستگی و خطر قرار بگیرند. به خصوص اگر بچه داشته باشید  و بچه‌ها برای بازی یا کنجکاوی ممکن است سوار آن شوند.

۴. لامپ‌های هالوژن زیرآب، نصب شده در سطوح

این گزینه بهترین انتخاب برای کسانی است که می‌خواهند تجهیزات روشنایی استخر را با کمترین هزینه نصب و اجرا کنند. برای مدت‌های طولانی استفاده از لامپ‌های هالوژنی نصب شده روی سطح، استاندارد نورپردازی استخرها بودند. چون ظاهر خوبی دارند، نصب آنها راحت است و ارزان‌تر هستند ولی مصرف برق آنها بالا است. و در مجموع میزانی هزینه ای که باید بابت مصرف برق استخر بپردازید بالا می‌رود.

۵. نورپردازی اطراف استخر

یکی از بخش‌های نورپردازی استخر، توجه به محیط اطراف آن است. تجهیزات نورپردازی اطراف استخر بستگی به محیط اطراف آن دارد که فضای بسته باشد یا فضای باز و دارای باغچه. این تجهیزات نه تنها کاربردی هستند و نور استخر را تامین می‌کنند بلکه اگر به درستی انتخاب و اجرا شوند می‌تواند ظاهر جذابی به باغ، حیاط و محیط اطراف استخر بدهند و انعکاس آنها در استخر، منظره زیبایی ایجاد می‌کند.

۶. پروژکتورهای LED Floodlight

پروژکتورهای ال‌ای‌دی را تقریبا همه جا می‌توانید استفاده کنید از جمله در اطراف استخر. پروژکتورها می‌توانند گزینه بسیار مناسبی باشند چون وسعت زیادی را روشن می‌کنند. تجهیزات روشنایی LED ممکن است گران‌قیمت باشند ولی از نظر مصرف انرژی بهینه هستند و کمتر از لامپ‌های هالوژن برق مصرف می‌کنند. این پروژکتورها در فروشگاه‌های لوازم الکترونیکی عرضه می‌شوند و نصب آنها دردسر زیادی ندارد. با کمک یک برق‌کار می‌توانید آنها را حتی مدت‌ها بعد از ساخت استخر، به اطراف استخرتان اضافه کنید.

پروژکتورهای LED Floodlight استخر

۷. پروژکتورهای هالوژنی

پروژکتورها از نوع لامپ‌های هالوژن هم در بازار وجود دارند. نصب آنها راحت است و ارزان هستند و می‌توانند منطقه وسیعی را روشن کنند. حتی از پروژکتورهای LED هم ارزان‌تر هستند ولی همان طور که قبلا هم گفتیم، تجهیزات روشنایی هالوژن، برق بیشتری مصرف می‌کنند. معمولا لامپ‌های هالوژن عمر کوتاه‌تری هم دارند و خیلی زود مجبور می‌شوید دوباره آنها را جایگزین کنید.

۸. نورپردازی اجزا و منظره

با لامپ‌های LED و هالوژن می‌توانید بخش خاصی از استخر یا محیط اطراف آن را نورپردازی کنید مثلا آب‌نما یا آبشاری که در استخر درست کرده‌اید یا بعضی از درختان اطراف استخرهای فضای باز. استفاده از لامپ‌های LED هزینه ابتدایی ساخت استخر را بیشتر می‌کند ولی از نظر مصرف برق، بهینه‌تر است و هزینه مصرف برق را کاهش می‌دهد.

۹. لامپ‌های غوطه‌ور و شناور

نوع دیگری از تجهیزات روشنایی استخر وجود دارد که روی آب شناور می‌ماند. این تجهیزات معمولا با باتری کار می‌کنند یا بعضی از آنها با انرژی خورشیدی فعال می‌شوند. شکل، رنگ و اندازه‌ آنها بسیار متنوع است و زیبایی خاصی به استخر می‌دهند. حتی آنها را در شکل‌های فانتزی مثلا فانوس‌های قرمز یا حتی گل نیلوفر آبی هم طراحی می‌کنند. این لامپ‌ها یا روی آب می‌مانند یا زیر آب قرار می‌گیرند.

لامپ‌های غوطه‌ور و شناور

همانطور که می‌بینید تجهیزات روشنایی استخر تنوع زیادی دارند. برای انتخاب این تجهیزات باید موارد متعددی را در نظر بگیرید. یکی هزینه، دیگری شکل طراحی استخر و بعد محل قرار گرفتن استخر که در فضای باز است یا بسته. برخی از تجهیزات روشنایی استخر هم جنبه تزیینی دارند و علاوه بر روشن کردن استخر و اطراف آن، از نظر زیباسازی محیط هم اهمیت دارند.

مزایای لامپ‌های led

از آنجایی که لامپ‌های LED به خاطر مصرف برق کمتر، این روزها بیشتر در استخرها مورد استفاده قرار می‌گیرند، به چند مورد از مزایای آنها برای استفاده در استخر اشاره می‌کنیم:

 • صرفه‌جویی در مصرف برق
  مهم‌ترین ویژگی لامپ‌های LED این است که مصرف برقی کمتری دارند. یعنی ممکن است در موقع خرید هزینه بیشتری نسبت به لامپ‌های هالوژن بپردازید ولی در طولانی‌مدت در هزینه برق و در مصرف برق صرفه‌جویی می‌کنید. علاوه بر کاهش هزینه‌ها، با کمتر کردن مصرف برق می‌توانید نقش مهمی در حفظ محیط زیست داشته باشید.
 • طول عمر بیشتر
  لامپ‌های LED را به خاطر دوام و عمر طولانی می‌شناسند. این لامپ‌ها معمولا بیش از ۲۰ هزار ساعت توانایی تولید نور دارند. لامپ‌های باکیفیت LED از برندهای خوب تا ده سال هم کار می‌کنند. به همین دلیل شاید در ابتدا گران به نظر برسند ولی چون مجبور نیستید خیلی زود آنها را عوض کنید، در طولانی‌مدت به‌صرفه هم هستند.
 • نگهداری محدود
  لامپ‌هایLED  چون عمر طولانی دارند معمولا به ندرت نیاز پیدا می‌کنید که آنها را تعویض کنید. در نتیجه مدت طولانی‌تری بدون اینکه نیاز به نگهداری یا بررسی خاصی باشد، از داشتن استخری روشن و زیبا لذت می‌برید.
 • افکت‌های نوری
  لامپ‌های LED تنوع زیادی از نظر اندازه و رنگ دارند. در نتیجه دست‌تان برای نورپردازی استخر، کاملا باز است. تنوع رنگ و شکل، باعث می‌شود که بتوانید به راحتی حس و حال استخرتان را عوض کنید و با توجه به محیط اطراف، آن را نورپردازی کنید. معمولا نورپردازی استخر با توجه به شکل طراحی آن انجام می‌شود و برای اجرای بهتر آن باید از متخصصان برق کمک بگیرید.
 • نورپردازی اتوماتیک
  لامپ‌های LED این قابلیت را دارند که اتوماتیک روشن و خاموش شوند یا از طریق کنترل از راه دور، کنترل شوند. حتی بعضی از سیستم‌های نورپردازی استخر قابلیت هماهنگی با اپلیکیشن‌های موبایل را دارند و از طریق گوشی هوشمند کاملا قابل کنترل هستند.

تجهیزات روشنایی استخر تنوع زیادی دارند و باید با توجه به طراحی استخر و محیط اطراف آن، بهترین تجهیزات را انتخاب کنید. بهتر است که موقع طراحی و اجرای استخر در مورد نورپردازی آن فکر کنید. ولی تجهیزاتی هم وجود دارد که بعدا می‌توانید به استخرها اضافه کنید و از داشتن استخری روشن و زیبا لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *