استخر

بهترین فرم طراحی استخر کدام است؟

بهترین فرم طراحی استخر

طراحی و ساخت استخر یکی از جذاب‌ترین مراحل ساخت خانه یا مراکز تفریحی و تجاری است. برای طراحی و ساخت استخر باید حسابی تحقیق کنید چون استخر، سازه‌ای ساده نیست و مستقیما با ایمنی و سلامت شما در ارتباط است. در انتخاب فرم طراحی استخر باید فاکتورهای مختلفی را در نظر بگیرید.

اگر در فکر طراحی و ساخت استخر برای منزل خود یا هر مکان دیگری هستید، قبل از هر چیز باید در مورد فرم طراحی استخر فکر کنید. این روزها، فرم‌ها و طراحی‌هایی متنوعی برای ساخت استخر وجود دارد و تقریبا به هر شکلی که فکر کنید، ساخته می‌شوند. هر کدام از فرم‌های طراحی استخر، برای منظور خاصی ساخته می‌شوند و مزایا و معایب خاصی دارند.

برای انتخاب فرم طراحی استخر باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید. از جمله میزان فضایی که در اختیار دارید تا استخر را بسازید. مورد مهم دیگری که باید به آن توجه کنید، کاربری استخر است. در ادامه 10 مورد از رایج‌ترین فرم‌های طراحی استخر را معرفی می‌کنیم. برای طراحی و ساخت استخر منزل خود می‌توانید از این فرم‌ها ایده بگیرید.

انواع فرم‌های طراحی استخر

برای انتخاب فرم طراحی استخر، فقط ظاهر نهایی آن را نباید در نظر بگیرید. عوامل مختلفی در انتخاب فرم طراحی و ساخت استخر نقش دارند که بسیار مهم‌تر از ظاهر هستند. مثلا باید در نظر بگیرید که آیا فضا و زیرساخت کافی برای ساخت استخر مورد نظرتان وجود دارد یا نه و اینکه قرار است چند نفر از این استخر استفاده کنند. در ادامه چند مدل رایج برای ساخت استخر را معرفی می‌کنیم که با توجه به شرایط مکان ساخت استخر، می‌توانید بهترین نمونه را برای منزل خودتان انتخاب کنید.

انواع فرم استخر

استخر رومی

شکل طراحی این استخرهای رومی به این صورت است که به دو ضلع مقابل یک استخر مستطیل، دو نیم ‌دایره هم اضافه می‌شود. این نوع استخرها ظاهر جذابی دارند، بزرگ هستند و برای آب‌تنی چند نفر مناسب هستند. به خاطر شکل طراحی، تقریبا در هر فضایی حتی فضاهای کم، قابل اجرا هستند. ابعاد آن هم دلخواه است.

استخرهای L شکل

این مدل استخرها به شکل L طراحی می‌شوند. معمولا در جاهایی این استخرها را می‌سازند که فضای کافی برای ساخت استخر بزرگ و مستطیل نیست. یا شکل طراحی بنا به شکلی است که با استخر L تکمیل می‌شود. این استخرها برای آب‌تنی بسیار مناسب است، فضای کافی دارد.

استخرهای فری فرم

استخرهای فری فرم شکل هندسی خاصی ندارند. با توجه به فضایی که برای طراحی و ساخت استخر در اختیار سازندگان قرار دارد، فرم این استخر را هر طور که مایل باشند طراحی می‌کنند. معمولا اطراف این مدل استخرها را با فضای سبز و به شکل طبیعی تزیین می‌کنند.

شکل نهایی این استخرهای فری فرم شبیه به گودال‌های طبیعی است که در دل طبیعت پیدا می‌شوند. ممکن است فضای کافی برای شنا کردن نداشته باشند و شاید اجرای آنها سخت باشد. ولی ظاهر زیبایی دارند حتی اگر نخواهید شنا کنید و فقط اطراف آن استراحت کنید.

استخرهای هندسی

این استخرها فرمی شبیه به انواع اشکال هندسی دارند. معمولا طراحی و ساخت استخر هندسی، راحت‌تر است. با توجه به محوطه‌ای که قرار است استخر در آن ساخته شود، می‌توانید شکل هندسی مورد نظرتان را انتخاب کنید.

استخرهای یونانی

این مدل استخر برای استخرهای بزرگ و خانوادگی مناسب است. به خاطر فرم و ابعادی که دارند، چندین نفر می‌توانند در آن شنا کنند. این استخرها در واقع مستطیل‌شکل هستند که گوشه‌های آن به شکل نیم‌دایره به سمت داخل، گرد شده باشد.

استخرهایی به شکل 8

این استخرها یکی دیگر از انواع رایج استخرها در خانه‌های مسکونی و ویلاها هستند. بیشتر جنبه نمایشی دارند و فضای آنها زیاد بزرگ نیست. در این فرم استخر، دو قسمت اصلی استخر با مسیری باریک به هم وصل می‌شوند. این نوع استخرها هم بهترین فرم برای اضافه کردن فضای سبز به اطراف استخر هستند.

استخرهای مستطیل

استخرهای مستطیل رایج‌ترین نوع استخرها هستند. طراحی و ساخت استخر مستطیل بسیار ساده و راحت‌تر است و اجرای آن هم سریع‌تر انجام می‌شود. این استخرها برای جاهای وسیع مناسب‌اند. البته اگر فضای محدودی هم برای استخر داشته باشید، استخرهای مستطیلی بهترین انتخاب هستند چون در بعضی از فرم‌های استخر، بخش زیادی از فضای اطراف آن خالی می‌ماند.

استخرهای دایره

برای جاهایی مناسب است که به اندازه کافی، فضا برای ساخت استخر داشته باشید. چون استخرهای دایره جای زیادی می‌گیرند و نسبت به فضایی که اشغال می‌کنند، جای کمی برای شنا کردن دارند. اگر می‌خواهید این استخرها واقعا برای شنا مناسب باشند و فضای کافی داشته باشند، باید وسعت زیادی را به آن اختصاص دهید.

استخرهای بیضی

نسبت به استخرهای دایره، فضای کمتری را اشغال می‌کنند و فضای خالی اطراف آنها کمتر است. اما باز هم به خاطر گوشه‌های خمیده، باید فضای زیادی به آن اختصاص دهید که بیشتر از وسعت مورد نظر شما برای استخر باشد.

کاربرد هر فرم استخر چیست؟

هر کدام از فرم‌های استخر که معرفی کردیم، کاربرد خاصی دارند. بعضی از آنها مثلا استخرهای فری فرم، به خاطر اینکه جای زیادی می‌گیرند و وسعت خود استخر نسبت به فضای بیرون آن کمتر می‌شود، برای آب‌تنی مناسب هستند نه شنا در مسافت‌های طولانی. معمولا اطراف این استخرها را با عناصر طبیعی تزیین می‌کنند تا ظاهری شبیه به گودال‌های طبیعی پیدا کند.

استخرهای مستطیل برای مواقعی مناسب است که می‌خواهید جدی به شنا کردن بپردازید و دوست دارید مسافت‌های طولانی‌تری را شنا کنید و آزادی عمل داشته باشید.

استخرهای دایره، ظاهر زیبایی دارند ولی نسبت به فضایی که اشغال می‌کنند، فضای کمی برای شنا کردن دارند. پس اگر دنبال فضای بیشتر برای شنا هستید، این استخر مناسب نیست ولی اگر دوست دارید آب‌تنی کنید، گزینه خوبی است.

بهترین فرم استخر و نوع آن

با وجود تنوع در فرم استخرها و ابعاد آنها، حتما برایتان سوال پیش آمده که بهترین فرم استخر کدام است و چه مزایایی دارد. جواب این است که فرم استخر را باید با توجه به هدف‌تان از ساخت استخر و فضایی که در اختیار دارید در نظر بگیرید. در مجموع استخرها به دوسته اصلی داخلی و فضای باز تقسیم می‌شوند:

  1. برای استخرهای داخلی فرم‌های رومی، یونانی، مستطیل و بیضی مناسب است. چون در فضاهای داخلی معمولا جای کمی برای استخر دارید و باید از کمترین فضا به بهترین شکل استفاده کنید.
  2. برای استخرهای فضای باز، استخرهای فرم‌ هشتی، استخر L شکل، استخر فری فرم، استخر هندسی و استخر دایره مناسب است.

نکته پایانی

قبل از طراحی و ساخت استخر باید به چند سوال مهم در مورد استخری که مد نظر دارید، پاسخ دهید. از جمله اینکه قرار است از استخر چه استفاده‌ای بکنید؟ چند نفر هم زمان از آن استفاده می‌کنند؟ چقدر فضا برای ساخت استخر در اختیار دارید؟ و اینکه آیا در فضای داخلی قرار دارد یا در فضای بیرونی؟

با توجه به پاسخ این سوال‌ها، می‌توانید بهترین فرم استخر و ابعاد آن را انتخاب کنید یا می توانید با طراحان شرکت چشمه در این خصوص مشورت کنید که بهترین فرم استخر را برای مکان انتخابی خود را دارا باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *