استخر

صفر تا صد ساخت استخر

ساخت استخر

استخرها یکی از محبوب‌ترین آبگیرهای مصنوعی هستند که امروزه می‌توانیم آن‌ها را در هر مکانی از خانه‌ها تا هتل‌ها و باشگاه‌ها ببینیم. آب‌تنی و شنا در این استخرها نه تنها ما را سرگرم می‌کند، بلکه به عنوان ورزش و آب‌درمانی هم فواید بسیاری برای ما دارد. اما آبا تابه‌حال به این موضوع فکر کردید که به چه چیزی استخر می‌گویند و اولین استخرها در چه زمانی تاسیس شدند؟ در ادامه همراه باشید تا شما را با انواع استخر و صفر تا صد ساخت استخر بیشتر آشنا کنیم.

استخر چیست و چه انواعی دارد؟

استخر، نوعی آبگیر مصنوعی است که کاربردهای متنوعی دارد. آموزش شنا، آب درمانی، برگزاری مسابقات، تفریح و سرگرمی و آب‌تنی بعضی از کاربردهای استخرهای آب به شمار می‌رود. استخرهای آب را می‌توان در خانه‌های مسکونی، مجتمع‌های ورزشی، هتل‌ها و … احداث کرد.

هدف اصلی از احداث استخر، ایجاد محلی برای شنا است. چرا که شنا یکی از بهترین ورزش‌ها بوده که فواید بسیاری برای سلامتی بدن دارد،‌ همچنین شنا در آب می‌تواند روحیه ما را هم شاد و سرزنده کند. در گذشته که استخری وجود نداشت، از دریاچه‌ها، دریاها و برکه‌ها برای آب‌تنی استفاده می‌کردند. اما در حال حاضر با توسعه علم و فناوری، شاهد احداث انواع استخرها در طرح‌ها، اندازه‌ها و اشکال متنوع هستیم.

استخرهای آب سرد یا آب گرم، استخرهای کوچک و بزرگ، استخرهای مستطیلی شکل یا دایره‌ای بعضی از انواع استخر‌ها به شمار می‌روند که هر کدام متناسب با مکان و کاربردی که دارند طراحی و اجرا می‌شوند.

استخرها را بر اساس متریال و مواد هم می‌توان به انواع مختلفی دسته‌بندی کرد. برای مثال استخرهای بتنی را می‌توان در هر مکانی بنا کرد و در طراحی آن هیچ محدودیتی وجود ندارد. اندازه، شکل و عمق این استخرها متغیر است و می‌توان از سرامیک یا سنگ‌ریزه‌های طبیعی و بسیاری مواد دیگر برای تزیین کف استخر استفاده کرد.

استخرهای ساخته شده با کامپوزیت فایبرگلاس هم نصب آسان و سریعی داشته و می‌توان آن‌ها را در سبک‌ها، انداز‌ه‌ها و اشکال متنوعی طراحی کرد.

اولین استخرها در چه زمانی ساخته شدند؟

از گذشته‌های بسیار دور، انسان‌ها در دریاها و دریاچه‌ها به شنا و آب‌تنی مشغول می‌شدند. از همان زمان‌ها ساخت اولین استخرها شکل گرفت. چرا که شنا یکی از مهم‌ترین مهارت‌ها و سرگرمی‌ها بوده و انسان‌ها با استفاده از آبگیرهای مصنوعی به دنبال فراهم کردن فرصتی برای شنا بودند.

اولین استخر آب بیش از پنج هزار سال قدمت دارد و در یکی از شهرهای پاکستان بنا شده است. این استخر که به حمام بزرگ هم شناخته می‌شود،‌ اولین آبگیر مصنوعی در تاریخ باستان بوده که بیشترین عمق آن حدود چهار متر است. طول استخر ۱۲ متر و عرض آن هم هفت متر است.

استخر قدیمی در یونان

به‌طورکلی قدمت استخرهای آب که برای شنا یا استحمام کاربری داشتند به دو هزار و ۵۰۰ سال پیش از میلاد می‌رسد. جالب است بدانید که در روم و یونان باستان شنا کردن از دروس ابتدایی پسران بوده است و رومیان باستان اولین کسانی بودند که استخرهای مخصوص شنا را بنا کردند، از این استخرها دیگر برای استحمام استفاده نمی‌شد.

در قرن اول قبل از میلاد هم اولین استخر آب گرم توسط گایوس مائکناس از اربابان ثروتمند و حامی هنر در روم بنا شد. بااین‌حال احداث استخرها تا قرن ۱۹ محبوبیت پیدا نکرد. در سال ۱۸۳۷، شش استخر سرپوشیده با با تخته‌های غواصی در لندن افتتاح شد. پس از آغاز بازی‌های المپیک در سال ۱۸۹۶ که شنا یکی از شاخه‌های ورزشی مسابقات بود، احداث استخرها محبوبیت پیدا کرد.

در حقیقت در قرن گذشته ساخت استخرهای آب به دلیل توسعه تکنولوژی و توجه به رفاه، رونق بسیاری داشته و در بسیاری از خانه‌ها، محل‌های کار و هتل‌ها شاهد احداث استخرهای مجهز هستیم.

تصفیه آب، تعویض آب، وسایل سرگرمی‌ها و سیستم‌های کلرزنی بخشی از تجهیزاتی هستند که امروزه در ساخت استخرها از آن‌ها استفاده می‌شود.

صفر تا صد ساخت استخر

برای آشنایی با صفر تا صد ساخت استخر باید ابتدا طرح استخر که شامل ابعاد، شکل و عمق است را مشخص کرد. سپس با توجه به نقشه طراحی شده، ابعاد استخر را روی زمین مورد نظر کشیده و خاک‌برداری کرد. پس از خاک‌برداری و کندن خاک تا عمق مورد نظر، آرماتوربندی کف استخر با میلگرد و بتن ریزی تا ضخامت مورد نظر انجام می‌شود.

خاکبرداری استخر

پس از زیرسازی و بتن‌ریزی کف استخر، کف را با بلوک‌های سیمانی یا بتنی پر می‌کنند. در حین پر کردن به تراز بودن کف و دیوار‌ه‌ها هم توجه می‌شود تا استخر شیب نداشته باشد. البته در استخرهایی که عمق متفاوتی دارند و نیاز به شیب دارد این موضوع متفاوت است.

بتن ریزی کف استخر

پس از بلوک‌چینی، تمامی درزها را عایق‌بندی کرده و آب‌بندی می‌کنند تا استخر استحکام لازم را به دست آورد. پس از آنکه کف استخر آماده و خشک شد، آرماتوربندی دیواره‌های استخر شروع می‌شود. دیواره‌ها را هم درست مانند کف، بتن‌ریزی و آب‌بندی کرده و سطحی صاف و عایق آماده می‌کنند. در این حین لوله‌های تاسیساتی برای پمپاژ آب یا کابل‌های برق برای نورپردازی استخر هم کار گذاشته می‌شود و سپس دیواره‌ها را کاشی‌کاری می‌کنند. برای کاشی‌کاری دیواره‌ها و کف استخر می‌توان از هر نوع کاشی با هر رنگ و طرحی استفاده کرد.

آرماتوربندی کف استخر

در نهایت بعد از آماده شدن کف و دیواره‌ها، استخر را از نظر آب‌بندی آزمایش می‌کنند. برای این کار استخر را پر از آب کرده و حدود پنج روز آب را نگه می دارند. در این پنج روز سطح آب اندازه‌گیری می‌شود تا ببینند که آیا مقدار آن کم می‌شود یا نه. کم شدن مقدار آب به معنای عدم آب‌بندی مناسب استخر است. چرا که اگر استخر به درستی عایق شده باشد آب کم نشده و دیواره‌های آن مرطوب نمی‌شود.

معمولا در کنار استخرها باید موتورخانه‌ای کوچک هم طراحی شود تا تاسیسات استخر برای کلرزنی، پمپاژ و تخلیه آب را بتوان مدیریت کرد. این موتورخانه باید پایین‌تر از سطح کف استخر باشد. در نتیجه پس از راه‌اندازی موتورخانه و تاسیسات، استخر آماده بوده و می‌توان از آن استفاده کرد.

کلام آخر

ساخت استخرهای مجلل و حرفه‌ای امروزه به یکی از تخصص‌های جذاب میان معماران و مهندسان ساخت‌وساز تبدیل شده است. توجه آن‌ها به اصول حرفه‌ای صفر تا صد ساخت استخر می‌تواند باعث شود تا استخرهایی زیبا و منحصربه‌فرد احداث شده و در دسترس همه قرار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *