استخر

برای نصب استخر به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

تجهیزات نصب استخر

شنا کردن در استخر، تفریح مورد علاقه بسیاری از افراد است. حتما شما هم تجربه شنا کردن در استخر را دارید، اما آیا تابه‌حال به فکر ساخت استخر افتاده‌اید؟ آیا می‌دانید برای ساخت استخر به چه تجهیزاتی نیاز است؟ در ساخت استخر باید به نکات مختلفی توجه شود. به طور مثال استخرها کاربری‌های مختلفی دارند‌ و در ساخت استخر باید به کاربری آن توجه شود. در این مقاله قصد داریم تجهیزات مورد نیاز برای نصب استخر را به شما معرفی کنیم. در ادامه با ما همراه باشید‌.

برای ساخت استخر به چه نکاتی باید توجه کرد؟

ساخت استخر اصول خاص خودش را دارد و نیازمند توجه به برخی نکات بسیار مهم است. اولین نکته مهمی که باید در هنگام ساخت استخر به آن توجه شود، تهیه تجهیزات و وسایل باکیفیت است. این امر علاوه بر اینکه رضایت شناگران را به همراه خواهد داشت، سبب می‌شود مجموعه آبی شما تا مدت‌ها به تعمیر و تعویض وسایل نیاز نداشته باشد.

تاسیسات استخر دو بخش تاسیسات ابنیه و تاسیسات مکانیکی را دربر می‌گیرد. تجهیزات استخر شامل مصالح ساختمانی مرغوب برای تاسیسات ابنیه، لوله و اتصالات و تجهیزات مرغوب برای اجرای تاسیسات مکانیکی استخر است.

تجهیزات مرتبط با تاسیسات مکانیکی وسایل مورد نیاز برای موتورخانه و تصفیه خانه استخر، از جمله فیلتر شنی استخر، پمپ تصفیه استخری، مبدل حرارتی استخر و ..‌. را دربر می‌گیرد‌. تجهیزات تاسیسات ابنیه هم شامل مصالح ساختمانی مانند بتن، بلوک سیمانی، میلگرد، کاشی و … می‌شود.

برای ساخت استخر علاوه بر تهیه تجهیزات باکیفیت، به یک طرح کامل نیاز دارید، که در آن تمام مشخصات پروژه به طور کاملا واضح ذکر شده باشد. به طور مثال، کاربری استخر باید مشخص باشد‌. فضای درنظر گرفته شده برای اجرای استخر و بودجه مورد نظر هم باید در طرح مشخص شود‌. در مرحله بعد، تیم طراحی با توجه به اطلاعات ذکر شده، برای طراحی استخر اقدام به طراحی یک نقشه می‌کنند. این نقشه شامل بنا و ساختمان استخر، همچنین لوله کشی استخر و تاسیسات مکانیکی می‌شود.

تجهیزات مورد نیاز برای ساخت استخر کدامند؟

تهیه تجهیزات نصب استخر به عهده تیم اجرا است. تیم اجرا با توجه به نوع کاربری استخر، بودجه پروژه و نقشه طراحی شده برای مجموعه آبی، اقدام به تهیه وسایل و تجهیزات مورد نیاز برای ساخت استخر شنا می‌کنند.

تجهیزات استخر شامل لوازم اصلی و لوازم جانبی استخر می‌شود. وجود لوازم اصلی برای استخر ضروری است. اما استفاده از لوازم جانبی به تمایلات افراد و کارایی استخر بستگی دارد. معمولا لوازم تزیینی و لوکس که بیشتر جنبه زیبایی دارند، جزو لوازم جانبی به شمار می‌آیند. تجهیزات مورد نیاز برای استخرهای خانگی و عمومی معمولا مشترک هستند و فقط نوع و مدل این وسایل وجه تمایز آنها محسوب می‌شود. در این‌جا به طور خلاصه به تجهیزات مورد نیاز و لوازم اصلی برای نصب استخر می‌پردازیم:

 • پمپ
  پمپ، یکی از مهم‌ترین بخش‌های تجهیزات استخر به شمار می‌رود. کار پمپ، تصفیه آب استخر است که آب را از درون استخر کشیده و با هدایت آن به سمت فیلتر، آب را تمیز و دوباره به داخل استخر پمپاژ می‌کند.
 • فیلتر تصفیه استخر
  فیلترهای تصفیه استخر معمولا از نوع فیلتر شنی با مخزن‌های بزرگ هستند. به طور کلی فیلترهای تصفیه استخر به سه دسته تقسیم می‌شوند:

  • فیلتر شنی: فیلترهای شنی رایج‌ترین روش برای زلال و شفاف کردن آب استخر هستند.
  • فیلتر کارتریج: از فیلتر کارتریج برای از بین بردن کلیه ذرات معلق در آب استخر استفاده می‌شود.
  • فیلتر دیاتومه: فیلتر دیاتومه، یکی از بهترین فیلترهای تصفیه آب استخر بوده و مواد معلق و آلودگی آب را توسط بستر خاک دیاتومه خود جذب می‌کند.
 • مبدل حرارتی
  یکی دیگر از تجهیزات نصب استخر، مبدل حرارتی به منظور گرمایش آب استخر است.
 • سختی گیر آب استخر
  گاهی اوقات سختی آب به اندازه‌ایست که امکان استفاده برای مصارف عمومی را ندارد. برای حل این مشکل، از دستگاه سختی گیر استفاده می‌کنند. در تجهیزات نصب استخر، سختی گیر آب اهمیت زیادی دارد؛ چون می‌تواند موجب افزایش ماندگاری لوازم و بهبود بازدهی سایر تجهیزات استخر شود‌‌.
 • پمپ تزریق کلر
  پمپ تزریق کلر یکی از مهم‌ترین تجهیزات نصب استخر است. گفتیم که جهت جلوگیری از ورود آلودگی و کثیفی به آب استخر، از پمپ و فیلتر استفاده می‌کنند. اما این دو دستگاه به تنهایی کافی نیستند و برای ضدعفونی کردن آب استخر و از بین بردن باکتری‌ها و عوامل بیماری‌زا، باید از مواد ضدعفونی کننده مانند کلر استفاده کرد. برای تزریق کلر به آب استخر، از دستگاه پمپ تزریق کلر استفاده می‌کنند. رعایت بهداشت در استخرها اهمیت زیادی دارد، در غیر این صورت شناگران با بیماری‌ها و عفونت‌های بسیاری مواجه می‌شوند.
 • رطوبت گیر استخر
  استخرها به دلیل دارا بودن نم و رطوبت، محیط مناسبی برای جلبک‌های سمی هستند. همچنین امکان تخریب شدید مصالح ساختمانی در محیط استخر وجود دارد. برای جلوگیری از تخریب سریع مصالح به کار رفته در استخر، از رطوبت گیر استفاده می‌شود.
 • چراغ استخر و سونا
  چراغ‌های استخری در دو مدل روکار (بدون کاسه) و توکار (با کاسه)، لامپ‌های هالوژنی که معمولا تک رنگ هستند، همچنین لامپ‌های LED و SMD وجود دارند.

تجهیزات مورد نیاز برای ساخت استخر

انواع تجهیزات محیطی استخر و کاربرد آن‌ها

تجهیزات محیطی استخر بیشتر شامل تجهیزات ایمنی و یا لوازم زیباسازی استخر است. در این‌جا به طور خلاصه به معرفی انواع تجهیزات محیطی استخر می‌پردازیم:

 • نردبان و دستگیره: نردبان یا پله استخر یکی از تجهیزات محیطی استخر، برای اطمینان از ایمنی شناگران است. وجود نردبان در استخرها سبب می‌شود شناگران راحت‌تر از حوضچه یا کاسه استخر بیرون بیایند. در استخرهایی که طول آن‌ها بیشتر از ۱۰ متر است، از دو نردبان، یکی در قسمت عمیق و دیگری در قسمت کم عمق استفاده می‌شود.
 • آبنما چراغ‌دار استخر: یکی دیگر از تجهیزات محیطی که برای جنبه‌های زیبایی و تزیینی مورد استفاده قرار می‌گیرد، آبنما چراغ‌دار استخر است. آبنما چراغ‌دار Emaux در پنج مدل مختلف طراحی شده ‌است؛ که از جمله آن‌ها می‌توان به آبنمای مدل آبشار استاندارد، آبنمای قوس‌دار یا آبنمای مدل باران اشاره کرد.
 • کرتین پرده آب استخری: پرده آب به صورت تزیینی، برای زیبا و مدرنیته کردن محیط‌های داخلی یا خارجی استخر به کار برده می‌شود.
 • جارو و سر جاروی استخر: جارو استخر از جمله وسایل جانبی برای تمیز نگه ‌داشتن آب استخر است. با جارو مواد معلق سنگین و ته‌نشین‌ شده در آب استخر را جمع‌آوری و تمیز می‌کنند‌. استفاده از جارو، شما را از خالی کردن آب استخر، به دلیل وجود جلبک‌ها در دیواره‌ها و کف استخر بی‌نیاز می‌کند. در استخرها از سه نوع جاروی دستی، نیمه اتوماتیک و رباتیک استفاده می‌شود. سر جارو هم جزو لوازم نگه‌داری استخر است. سر جاروی ۸ توپی برند kokido، دارای بدنه قابل انعطاف و قدرت مکش بالا است.
 • هشدار دهنده استخر: آلارم‌های استخر انواع مختلفی دارند، که شما می‌توانید با توجه به بودجه، نوع استخر و نیازهای فنی، یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. آلارم‌های استخر به شما کمک می‌کنند منطقه شنا کردن را امن‌تر کنید.
 • آلارم درب: هنگامی که درب باز می‌شود، زنگ آلارم به صدا در می‌آید. آلارم‌ها با کلید یا صفحه کلید، باطری یا جریان برق کار می‌کنند.

نکته پایانی

ساخت استخر نیازمند دو نوع تجهیزات، یعنی لوازم اصلی و لوازم جانبی است. وجود لوازم اصلی برای ساخت استخر ضروری است، که از جمله آن‌ها می‌توانیم به پمپ تزریق کلر، سختی گیر آب، مبدل حرارتی و … اشاره کنیم. لوازم محیطی و جانبی بیشتر با اهداف تامین ایمنی شناگران و یا زیبایی استخر مورد استفاده قرار می‌گیرند. آلارم درب، آبنمای چراغ‌دار، نردبان و دستگیره جزو تجهیزات محیطی و وسایل جانبی استخر هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *