تصفیه

چرابه دستگاه تصفیه هوای خانگی نیاز داریم؟

دستگاه تصفیه هوا

استفاده از روش تهویه برای مناطقی که هوای بیرون نیز آلوده است، روش مناسبی محسوب نمی‌شود. به همین خاطر در شهرهای بزرگ استفاده از دستگاه تصفیه هوا خانگی برای پاک‌سازی هوای داخل منزل پیشنهاد می‌شود. در این مقاله قصد داریم نکاتی را درباره‌ی دستگاه تصفیه هوا خانگی توضیح دهیم:

چهارمین عامل مرگ‌ومیر در جهان، آلودگی هوا است. آلودگی هوا می‌تواند روی تمامی اقشار جامعه و به ویژه گروه‌های حساس همچون افراد مسن، کودکان، زنان باردار و بیماران تنفسی تاثیر منفی بسیاری بگذارد. به همین دلیل معمولا در روزهای آلوده، بیرون رفتن از خانه‌ها توصیه نمی‌شود. اما برخلاف باور عموم مردم، آلودگی هوا تنها محدود به فضای بیرون و شهرها نیست، بلکه خانه‌های ما هم بسیار آلوده‌تر از چیزی هستند که می‌توانیم تصور کنیم.

چرا که آلاینده‌های بسیاری در فضاهای بسته به تله می‌افتند و تنفس آن‌ها می‌تواند منجر به بیماری‌های تنفسی بسیاری شود. به همین دلیل شناخت آلودگی هوای خانه‌ها و راهکارهای تصفیه آن اهمیت دارد.

آلودگی هوا در ایران

مصرف بیش از حد سوخت توسط ماشین‌ها در جاده‌های تهران منجر به تولید PAH‌ها (هیدروکربن‌های آروماتیک چند حلقه‌ای) می‌شود. این ترکیبات شیمیایی که عمدتا به صورت دوده روی ساختمان‌ها، پنجره‌ها، گاردریل‌ها و غیره دیده می‌شود، می‌تواند از طریق تنفس، تماس پوستی و خوردن و آشامیدن آب و مواد غذایی آلوده به بدن انسان منتقل شود.

آلودگی هوا در ایران

چرا که این آلاینده‌ها توسط جریان باد و ذرات گرد و غبار منتشر شده و به آب‌ها منتقل شده یا روی گیاهان و سبزیجات و … می‌نشیند. در مناطق صنعتی و پتروشیمی ایران هم علاوه بر هیدروکربن‌ها، شاهد آلاینده‌های گازی هستیم.

آلاینده‌های خانگی را می‌توان به سه گروه کلی تقسیم کرد:

  1. ذرات معلق:همان‌طور که گفتیم اصلی‌ترین آلاینده در هوای شهری، ذرات معلق است. این ذرات معلق که در اندازه‌های بسیار ریز، ریز و درشت طبقه‌بندی می‌شوند از طریق هوا به راحتی جابه‌جا شده و می‌توانند به خانه‌های ما هم وارد شوند. پنجره‌ها، درها و دیگر منافذ راه‌های ورود ذرات معلق شهری به فضای بسته خانگی هستند. به جز ذرات معلق ناشی از سوخت‌های ماشین، ذرات معلق ناشی از گرد و خاک‌ها، فعالیت‌های ساخت‌وساز و عمرانی و واکنش‌های شیمیایی هم به وفور در خانه‌ها یافت می‌شود.
  2. گاز های شیمیایی: گازهای شیمیایی از دیگر آلاینده‌های رایج در هوای خانه‌ها به شمار می‌رود. چرا که همه ما در خانه‌های خود از مواد شیمیایی، چسب‌ها، رنگ‌ها، خوش‌بوکننده‌ها و وسایل دکوراتیو استفاده بسیاری می‌کنیم. همه این موارد می‌توانند منشا ترکیبات آلی همچون فرمالدئید و آزبست‌ها باشند.دود سیگار و منوکسید کربن ناشی از احتراق گازهای خانگی هم از دیگر گازهای شیمیایی رایج در خانه‌ها است. متاسفانه سالانه بیش از چهار میلیون نفر بر اثر تنفس گازهای شیمیایی ناشی از پخت‌وپز دچار مرگ‌ومیر زودرس می‌شوند.
  3. آلایند های بیولوژیکی: آلاینده‌های بیولوژیکی شامل قارچ‌ها، کپک‌ها، ویروس‌ها، باکتری‌ها و گرده‌ها است. شوره حیوانات هم از دیگر آلاینده‌های بیولوژیکی محسوب می‌شود که در خانه افرادی که حیوانات خانگی دارند دیده می‌شود. چرا که روی مو و پوست حیوانات خانگی نوعی شوره (Dander) قرار دارد که در اثر تحرک در هوا پخش می‌شود. عامل اصلی آسم و آلرژی به حیوانات خانگی، وجود همین شوره‌ها است. همچنین با توجه به اینکه در بیشتر خانه‌های ما ایرانیان انواع فرش، مبل و پرده استفاده می‌شود،در میان آن‌ها باکتری‌ها و گده‌های بسیاری یافت می‌شود.

ضرورت استفاده از دستگاه تصفیه هوای خانگی

همان‌طور که گفتیم فضاهای بسته همچون خانه‌ها از نظر آلودگی‌ هوا چیزی از هوای آلوده شهری کم نداشته و حتی معمولا ۱۰ برابر بیشتر از آن آلودگی را تجربه می‌کند. با توجه به اینکه روزانه بیش از ۸۰ درصد از زمان خود را در فضاهای بسته سپری می‌کنیم و این روزها به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا این زمان بسیار بیشتر شده است، تنفس هوای پاک اهمیت بسیاری دارد. چرا که به دلیل عدم استفاده از سیستم‌های تهویه مناسب و بسته بودن درها و پنجره‌ها، انواع آلاینده‌های شیمیایی، بیولوژیکی و ذرات معلق در فضای خانه‌ها باقی می‌مانند. تنفس این آلودگی‌ها در خانه می‌تواند منجر به آلرژی، آسم، تنگی نفس، سردرد، سوزش چشم‌ها و گلو و ناتوانی در تمرکز در کوتاه‌مدت می‌شود و در بلندمدت هم می‌تواند خطراتی همچون سرطان و مرگ را در پی داشته باشد.

بنابراین استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوای خانگی (به انگلیسی:Home air purification) می‌تواند با حذف و زدودن این آلاینده‌ها، هوایی پاک را برای ما به ارمغان بیاورد. چرا که دستگاه‌های تصفیه هوا با کمک فیلترهای کربن اکتیو و فیلترهای هپا می‌توانند ذرات معلق را جذب و گازهای شیمیایی را از محیط بگیرند. در نتیجه آلاینده‌های هوای خانه به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده و هوایی پاک و سالم را تنفس خواهیم کرد.

دستگاه تصفیه هوا خانگی

کلام آخر

ایران هم‌اکنون یکی از کشورهایی است که با آلودگی هوا دست‌وپنجه نرم می‌کند. این آلودگی نه تنها چهره شهر را زشت و ناپاک کرده، بلکه به خانه‌های ما هم راه پیدا کرده است.

این روزها که به دلیل دورکاری و شیوع کرونا ویروس زمان بیشتری را در محیط خانه سپری می‌کنیم،توجه به هوای پاکی که تنفس می‌کنیم را فراموش نکنید.

شرکت چشمه امیدواراست مطالعه این مقاله برای شما مفید باشد ، کارشناسان فروش شرکت برای پاسخگویی به سوالات شما در کنارتان هستند . 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *