استخر

روش‌های گرم کردن استخر

طراحی استخز شرکت چشمه
همه ما از شنا کردن در استخر در هوای گرم تابستان لذت می‌بریم. اما قرار نیست با فرا رسیدن زمستان، استخر هم تعطیل شود. شنا کردن در استخر گرم در روزهای سرد زمستانی هم لذت خاص خودش را دارد. دمای استخر باید استاندارد باشد تا به افراد آسیب نرسد. روش‌های مختلفی برای گرم کردن استخر وجود دارد. بعضی از این روش‌ها، سریع استخر را گرم می‌کنند، اما هزینه‌بر هستند. در عوض، بعضی روش‌های ارزان‌تر وجود دارد که به طور طبیعی استخر را گرم می‌کند. با استفاده از این روش‌ها می‌توانید به میزان قابل توجهی در هزینه‌های مربوط به گرم کردن استخر صرفه‌جویی کنید. در ادامه همراه ما باشید تا با دمای مناسب استخر و همچنین با روش‌ گرم کردن آب استخر آشنا شوید.

دمای مناسب آب استخر چقدر است؟

داشتن دمای مناسب، یکی از ویژگی‌های استخر خوب محسوب می‌شود. اگر آب استخر بیش از حد سرد یا گرم باشد، منجر به آسیب رسیدن به شناگران می‌شود. بنابراین استخرها باید یک دمای استاندارد داشته باشند. دمای استاندارد برای آب استخر، رابطه مستقیمی با کاربری آن دارد. سن افرادی که از استخر استفاده می‌کنند، و اینکه با چه هدفی شنا می‌کنند (برای تناسب اندام یا تفریح و سرگرمی) همگی در تعیین دمای استخر تاثیرگذار است. معمولا رایج‌ترین دما برای استخرهای خانگی، که از استخر برای تفریح استفاده می‌شود، ۲۶ تا ۲۸ درجه سانتی‌گراد است. اما باید توجه داشته باشید که بعضی دماها برای گروه‌های در معرض خطر می‌تواند خطرناک باشد و استخر را مستعد آلودگی‌ها کند. دمای مناسب استخرهای عمومی ۲۸ تا ۳۰ درجه، استخر کودکان دست کم ۲۹ درجه و استخرهایی که سالمندان از آن استفاده می‌کنند، ۲۹ تا ۳۲ درجه است.

روش‌های طبیعی گرم کردن آب استخر

برای گرم کردن طبیعی استخر، باید از گرمای خورشید و احتباس گرما استفاده کنید. اگر از روش‌های زیر استفاده کنید، به غیر از هزینه‌های نصب، هیچ هزینه‌ی دیگری برای گرم کردن استخر پرداخت نخواهید کرد.
 • شلنگ باغبانی سیاه رنگ (به انگلیسی: Black garden hose): استفاده از شلنگ‌های سیاه رنگ یکی از روش‌های گرم کردن استخر است، که می‌توانید از آن برای حفظ انرژی خورشید و گرم کردن استخر استفاده کنید. برای این کار تمام کاری که باید انجام شود، شلنگ باغبانی سیاه رنگ است. زمانی که شلنگ سیاه را خریداری کردید، آن را به شیر آب نصب کنید. شلنگ را در جایی قرار دهید که در معرض نور خورشید باشد. سپس آن را سیم پیچی کنید. خورشید آب را گرم می‌کند و در نتیجه استخر گرم می‌شود.
شلنگ باغبانی سیاه رنگ
 • کاورهای خورشیدی استخر (به انگلیسی: Solar pool covers): استفاده از کاورهای خورشیدی یا کاور سولار، صرف نظر از اینکه استخر روباز یا سرپوشیده است، یکی از ارزان‌ترین روش‌ها برای گرم کردن طبیعی استخر است. پوشش مخزن با پوشش خورشیدی باعث می‌‌شود گرما در استخر حفظ شود و تبخیر به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند. علاوه بر حفظ گرما، استفاده از این وسیله ساده، سریع و موثر است. کاورهای خورشیدی که رنگ روشنی دارند، سبب ورود نور خورشید و گرما به استخر شده و اشعه فرابنفش خورشید را از خود عبور می‌دهند؛ به این ترتیب مانند حالت گلخانه‌ای به گرم شدن طبیعی استخر کمک می‌کنند. اما کاورهایی که رنگ تیره دارند، قابلیت عبور نور خورشید و اشعه فرابنفش از خود را ندارند و فقط به عنوان یک پوشش و عایق، می‌توانند مانع از هدررفتن گرمای آب استخر شوند.
کاورهای خورشیدی استخر
 • حلقه خورشیدی استخر: حلقه‌های خورشیدی مانند کاورهای خورشیدی عمل می‌کنند. از این حلقه‌ها برای کل استخر استفاده کنید یا چند حلقه خورشیدی که قابلیت جابجایی دارند را به کار بگیرید. این حلقه‌ها از تبخیر جلوگیری کرده و استخر را با گرمای خورشید گرم می‌کنند. کاور خورشیدی قابلیت جابجایی در اطراف بالای استخر را دارد. علاوه براین، استفاده از حلقه خورشیدی برای پوشاندن استخر نسبت به پیدا کردن کاوری که کاملا اندازه استخر باشد، آسانتر است.
حلقه خورشیدی استخر
 • کاور خورشیدی مایع استخر (به انگلیسی: Swimming pool liquid solar cover): کاور خورشیدی مایع مانند حلقه‌های خورشیدی یا کاور خورشیدی، مانع از تبخیر شده و در نتیجه از هدررفت گرما جلوگیری می‌کند. این نوع کاور خورشیدی، نوعی مایع است که در استخر ریخته می‌شود و یک مانع غیرقابل مشاهده از جنس مایع روی سطح آب ایجاد می‌کند. این لایه مایع تبخیر را کاهش می‌دهد که این امر هدررفت گرما را پایین می‌آورد. این مایع حاوی هیچ نوع ماده شیمیایی مضر نیست و شنا کردن در آن بی‌خطر است. این روش برای مناطقی که باد زیادی می‌وزد مناسب نیست؛ چراکه باد لایه ایجاد شده را از بین می‌برد. کاور خورشیدی مایع استخر
 • گرمکن های خورشیدی استخر (به انگلیسی: Solar pool heaters): این گرمکن‌ها از نورخورشید برای گرم کردن استخر استفاده می‌کنند. نحوه کار گرمکن خورشیدی به این صورت است که آب استخر داخل آن پمپاژ می‌شود و انرژی و گرمای خورشید به آب استخر اضافه می‌شود. واضح است عاملی که روی عملکرد بهتر خورشید اثر می‌گذارد، نور خورشید و تعداد روزهای آفتابی است. عاملی هم که سبب افت کارایی آن می‌شود، باد است. اگر استخر در منطقه‌ای واقع است که باد زیادی می‌وزد، بهتر است از سایر روش‌های طبیعی برای گرم کردن استخر استفاده کنید.
گرمکن های خورشیدی استخر
 • حصار مقاوم در برار باد (به انگلیسی: Wind resistant fence): ایجاد حصار ضدباد، بهترین روش برای گرم نگه داشتن استخرهایی است که در مناطق بادخیز قرار دارند. این حصارها از استخر در برابر از دست دادن گرما محافظت می‌کنند. ویژگی مثبت این حصار این است قابلیت شنا در هر آب و هوایی (بارانی یا آفتابی) را فراهم می‌کند. قیمت حصار، به اندازه آن و مواد مورد استفاده در ساخت حصار بستگی دارد.
حصار مقاوم در برار باد
 • رابط های گنبدی شکل استخر (به انگلیسی: Pool dome interfaces): یکی دیگر از روش‌های گرم کردن استخر، استفاده از رابط‌های گنبدی شکل است. این رابط‌ها فضای کمی را اشغال می‌کنند. یک استخر ۴×۸ که عمق آن ۱.۵ متر است، فقط به ۱۰ رابط گنبدی شکل نیاز پیدا خواهد کرد؛ چراکه هر رابط مقدار زیادی از آب را گرم می‌کند. بهترین کار این است که از رابط‌های گنبدی شکل برای استخرهای کوچک استفاده کنید؛ چراکه رابط‌ها به نور خورشید وابسته هستند.
رابط های گنبدی شکل استخر
 • روش‌های سریع گرم کردن آب استخر (به انگلیسی: Quick ways to heat pool water) روش‌هایی که در بالا به آنها اشاره کردیم، روش‌های ارزان و به صرفه‌ای هستند، اما لزوما استخر را سریع گرم نمی‌کنند. در این‌جا به طور خلاصه به روش‌هایی اشاره می‌کنیم که موجب گرم شدن سریع استخر می‌شوند:
  • مبدل حرارتی: مبدل‌های حرارتی، از طریق انتقال حرارت بین آب دیگ و آب استخر، سبب افزایش دمای آب استخر و گرم شدن آن می‌شود. در استفاده از مبدل حرارتی، علاوه بر تعیین ظرفیت حرارتی مناسب مبدل، انتخاب دیگ حرارتی مناسب هم اهمیت دارد.
  • پکیج‌های گرمایشی: این روش برای افرادی که با توجه به محدودیت فضا و هزینه تمایلی به استفاده از مبدل حرارتی ندارند، گزینه مناسبی است. این پکیج، یک موتورخانه گرمایشی کامل با همه تجهیزات لازم است که در قالب یک پکیج درآمده است.
  • هیتر گازی: این دستگاه از طریق برخورد مستقیم شعله آتش به لوله حاوی آب استخر کار می‌کند. هزینه اولیه خرید هیتر گازی کمی زیاد است
  • هیتر برقی: هیتر برقی از طریق داغ شدن المنت‌های حرارتی داخلی توسط انرژی الکتریکی کار می‌کند.
  • دیگ‌های بخار استخری: روش دیگر برای گرم کردن آب استخر، داشتن یک موتورخانه و دیگ بخار است
نکته پایانی در این مقاله به دمای مناسب استخر و این که دمای مناسب برای استخر به نوع کاربری آن بستگی دارد اشاره شد. سپس درباره دمای مناسب استخرها با توجه به نوع کاربری آن توضیح داده شده. روش‌های طبیعی مختلفی برای گرم کردن استخر وجود دارد که این روش‌ها معمولا به صرفه هستند. روش‌های دیگری مانند استفاده از هیتر برقی هم وجود دارد که استخر را سریع گرم می‌کنند؛ اما هزینه‌بر هستند. شما از چه روش‌هایی برای گرم کردن استخر استفاده می‌کنید؟ به نظر شما بهترین روش گرم کردن آب استخر چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *