جکوزی

آیا جکوزی به کاهش وزن کمک می­کند؟

کاهش وزن با جکوزی

بسیاری از افراد با مشکل افزایش وزن مواجه هستند و به دنبال راه حلی برای رفع این مشکل هستند. افراد روش­های مختلفی از داروهای بدمزه و شیمیایی تا ورزش­های بسیار سنگین را انجام می­دهند تا بتوانند وزن خود را کاهش دهند. شاید شما هم شنیده باشید که جکوزی یکی از روش­هایی است که به کاهش وزن کمک می‌کند. اما آیا می­دانید جکوزی چگونه به کاهش وزن کمک می‌کند؟ آیا صرفا نشستن در جکوزی برای کاهش وزن کافی است؟ آیا جکوزی سبب کاهش وزن می‌شود؟ برای دریافت پاسخ این سوالات در ادامه با ما همراه باشید. ما در این مقاله درباره جکوزی و کاربرد آن، همچنین نحوه تاثیرگذاری جکوزی بر کاهش وزن صحبت می‌کنیم.

جکوزی و کاربرد آن

محبوبیت جکوزی این روزها افزایش زیادی پیدا کرده است و افراد برای بهره‌گیری از خواص جکوزی‌ به آن مراجعه مراجعه می‌کنند تا بعد از یک روز کاری سخت و خسته‌کننده، یک تجربه آرامش‌بخش داشته باشند.

یکی از مهم‌ترین دلایلی که افراد به جکوزی‌ها مراجعه می‌کنند، ماساژ و رفع خستگی است. قرار گرفتن در آب گرم برای همه ما خوشایند است. فشار بالای آب در جکوزی سبب ماساژ عضلات می‌شود. ماساژ زیر آب یکی از روش‌های درمانی بسیار موثر بوده که به رفع درد عضلات، استخوان‌ها و مفاصل کمک می‌کند. جکوزی علاوه بر ماساژ عضلات، به رفع استرس هم کمک می‌کند.

آیا جکوزی سبب کالری سوزی می‌شود؟

گفته می‌شود که جکوزی سبب کالری سوزی می‌شود. دمای هوا در جکوزی بالاتر از حد نرمال می‌رود. در این وضعیت بدن باید بیشتر کار کند تا به دمای داخلی مناسب برسد. در این حالت بدن پروتئین‌ شوک حرارتی را تولید می‌کند، که توانایی بدن در چربی سوزی را تسریع می‌بخشد. شاید به این دلیل وسوسه شوید که مدت طولانی‌تری را در جکوزی بمانید یا دمای آن را افزایش دهید. اما باید به شما بگوییم که نباید زیاده‌روی کنید؛ چراکه این کار می‌تواند منجر به بروز برخی مشکلات شود‌.

کاهش وزن و جکوزی

اثر جکوزی بر کاهش وزن

اگر فکر می‌کنید صرفا نشستن در جکوزی و قرار گرفتن در معرض آب گرم و حرارت برای کاهش وزن کافی است، باید به شما بگوییم که اشتباه می‌کنید. در واقع تخمین زده شده که نشستن در آب داغ فقط سه درصد بیشتر از نشستن روی مبل به کالری سوزی کمک می‌کند. بنابراین این فواید جکوزی برای سلامتی است که می‌تواند منجر به کاهش وزن ‌شود. در واقع جکوزی به طور مستقیم سبب کاهش وزن نمی‌شود، بلکه فواید آن به کاهش وزن کمک می‌کنند. در این‌جا به برخی از فواید جکوزی، که در کاهش وزن موثر هستند اشاره می‌کنیم:

 • کاهش استرس
  استرس روی هورمون‌های بدن تاثیر به شدت منفی می‌گذارد. هورمون استرس، کورتیزول نام دارد. این هورمون می‌تواند برای افرادی که قصد کاهش وزن دارند و حتی برای افرادی که به دنبال تعادل وزن خود هستند تاثیرات منفی داشته باشد. هورمون کورتیزول از سه طریق زیر کاهش وزن را دشوار یا غیر ممکن می‌کند:
  هورمون کورتیزول باعث می‌شود هوس غذاهایی را بکنید که چربی و سدیم بالایی دارند. مصرف چنین غذاهایی به راحتی می‌تواند سبب افزایش وزن شود.
  کورتیزول می‌تواند مانع از ساخت عضلات جدید در بدن شود. عضلات بیشتر یعنی میزان کالری سوزی بیشتر، که این امر به کاهش وزن کمک می‌کند. اما هورمون کورتیزول مانع از فرایند عضله‌سازی می‌شود. این امر فرایند بهبود آسیب‌های عضلانی را هم به تعویق می‌اندازد، که سبب دشوار شدن ورزش کردن می‌شود.
  سطح بالای هورمون کورتیزول می‌تواند از طریق تحریک واکنش ذخیره چربی بدن، میزان چربی بدن را به ویژه در ناحیه شکمی افزایش دهد. زمانی که در آب گرم جکوزی قرار می‌گیرید، عضلات بدن شما ریلکس شده و تنفس شما آهسته‌تر می‌شود. این احساس آرامش و ریلکس کردن سبب کاهش استرس می‌شود. با قرار گرفتن در جکوزی‌های که در فضای آزاد هستند، می‌توانید از هوای تازه طبیعت هم بهره‌مند شوید. این امر از طریق ریلکس کردن مرکز کنترل عملکرد مغز، سبب کاهش استرس می‌شود. محققان به این نتیجه رسیدند که این امر سطح کوتیزول را فقط طی چند روز تا ۱۶ درصد کاهش می‌دهد. ریلکس کردن در جکوزی سطح استرس را کاهش داده و به کاهش وزن کمک می‌کند.
 • بهبود آسیب‌ها برای بازگشت به ورزش کردن
  ورزش کردن یکی از روش‌های موثر و مهم برای کاهش وزن است. فعالیت کردن در فرایند کاهش وزن بسیار مفید است، اما اگر جایی از بدنتان آسیب دیده باشد ورزش کردن بسیار دشوار می‌شود. جکوزی به فرایند بهبود آسیب دیدگی‌ها تسریع می‌بخشد؛ چون آب گرم می‌تواند به تسکین درد و بهبود کمک کند. ورزش‌هایی مانند دویدن و دوچرخه سواری جزو موثرترین ورزش‌ها برای کاهش وزن هستند. اما چنین ورزش‌هایی به طور مکرر منجر به آسیب دیدگی شما می‌شوند. فرایند درمان این آسیب‌ها کند است، که این امر در نهایت به دلیل عدم توانایی در فعالیت و ورزش کردن، منجر به افزایش وزن می‌شود.
  بهبود گردش خون می‌تواند به فرایند بهبودی کمک کند. آب گرم سبب گشاد شدن رگ‌های خونی می‌شود، که این امر موجب افزایش جریان خون در بدن می‌شود. افزایش جریان خون در نواحی آسیب دیده، سرعت فرایند بهبودی را افزایش می‌دهد. هرچه زودتر آسیب‌هایتان درمان شوند، زودتر می‌توانید به ورزش کردن برگردید و از این طریق به کاهش وزن خود کمک کنید.
 • بهبود خواب
  شاید بپرسید جکوزی چگونه با کم خوابی و افزایش وزن مقابله می‌کند؟ آب گرم در ریلکس کردن شما بسیار موثر است. به همین دلیل بسیاری از افراد به این نتیجه رسیده‌اند که جکوزی، بدن را برای خواب باکیفیت شبانه آماده می‌کند. بسیاری از افراد در خوابیدن در شب مشکل دارند. این امر کاهش وزن را دشوار می‌کند؛ چراکه بی‌خوابی مزمن و اختلال در خواب، تاثیر منفی چشمگیری بر سطح هورمون‌ها و سایر سیستم‌های بدن می‌گذارد.
  مطالعه انجام شده نشان می‌دهد که اثرات این امر نه تنها فیزیولوژیکی، بلکه رفتاری هم است. این مطالعه به این نتیجه رسید که افرادی که کمبود خواب داشتند، در مقایسه با افرادی که خواب شب خوبی داشتند، به طور میانگین ۳۰۰ کالری بیشتر مصرف کردند. کمبود خواب سطح کورتیزول را افزایش می‌دهد. همانطور که قبل‌تر اشاره کردیم، هورمون کورتیزول سطح استرس را افزایش می‌دهد. کمبود خواب همچنین سطح هورمون گرلین (هورمون گرسنگی) را افزایش می‌دهد و تمام این موارد منجر به گرسنه شدن و افزایش وزن خواهد شد.
 • تسکین موقت دردها
  مطالعات نشان می‌دهند که جکوزی برای افرادی که به دلیل درد مزمن همچون آرتریت نمی‌توانند ورزش کنند، مفید بوده و سبب تسکین درد آن‌ها می‌شود. این تسکین درد موقت کیفیت زندگی را بهبود می‌بخشد و خوابیدن، ورزش کردن و فعال بودن را آسان‌تر می‌کند. آب گرم جکوزی می‌تواند برای عضلات و مفاصل بسیار آرام‌بخش باشد. حرارت و گرما همچنین جریان خون را بهبود می‌بخشد، که سبب تسریع درمان آسیب‌ها می‌شود. قرار گرفتن در آب گرم تنش را هم کاهش می‌دهد.

نکته پایانی

در این مقاله درباره اثر جکوزی بر کاهش وزن و کالری سوزی صحبت کردیم. گفتیم که جکوزی به کاهش وزن کمک می‌کند‌، اما نه از طریق نشستن در آن، بلکه این فواید  جکوزی است که بر کاهش وزن تاثیر می‌گذارد. استرس، کم‌خوابی، درد و .‌.. همگی مانع از کاهش وزن می‌شوند. جکوزی از طریق بهبود این وضعیت‌ها، به کاهش وزن کمک می‌کند‌. باید به این نکته توجه داشته باشید که نباید در ماندن در جکوزی زیاده روی کنید؛ چون این امر منجر به بروز برخی مشکلات می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *