استخر

استخر کلردار یا استخر آب شور؛ کدام یک بهتر است؟

استخر آب شور یا استخر آب کلردار

شنا کردن یکی از تفریحات جذابی است که کوچک و بزرگ، به خصوص در فصل گرما، از آن لذت می‌برند. علاقه به شنا و محبوبیت این تفریح لذت‌بخش، باعث شده این روزها استخرهای عمومی و خصوصی بسیار مورد توجه قرار بگیرند و محبوب شوند. این روزها علاوه بر استخرهای عمومی سراسر شهرها در هتل‌ها، ریزورت‌ها، کشتی‌های کروز و خانه‌های شخصی هم استخر پیدا می‌شود.

اگر تصمیم دارید برای خانه خودتان استخر بسازید و نمی‌دانید که استخر آب شور بهتر است یا آب کلردار ادامه این مطلب را دنبال کنید. در این مطلب به چند سوال مهم در مورد انواع آب استخر پاسخ می‌دهیم یکی اینکه آب استخر کلردار و استخر آب شور چه تفاوتی باهم دارند؟ مزایا و معایب هر کدام از آنها چیست؟ و در نهایت کدام یک بهتر است؟

استخر آب شور چیست؟

استخرهای آب شور این روزها محبوبیت زیادی پیدا کردند و رواج آنها بیشتر شده است. استخر آب شور اولین بار در استرالیا و در دهه ۱۹۶۰ میلادی معرفی شد. بعدها در دهه ۹۰ میلادی به آمریکا معرفی شد و حالا درصد زیادی از استخرها در سراسر دنیا استخر‌های آب شور هستند. کم‌کم این استخرها در سراسر دنیا رواج و محبوبیت پیدا کردند. این محبوبیت به خاطر ویژگی‌های مثبت متعددی است که استخر آب شور دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

استخر اب شور در استرالیا

میزان شوری استخرهای آب شور تقریبا یک دهم شوری اقیانوس‌ها است. در واقع آب شور این استخرها تقریبا شبیه به آب شوری است که در بدن خود ما وجود دارد. به همین دلیل است که آب این استخرها معمولا حس خوبی دارد و افراد از شنا کردن در آن لذت می‌برند و برایشان راحت‌تر است.

به منظور ضدعفونی کردن آب استخرهای آب شور در این استخرها از کلر استفاده می‌شود ولی نه به عنوان یک ماده شیمیایی افزودنی. در این استخرها از ژنراتور کلر یا دستگاه کلرزن نمکی استفاده می‌کنند تا کلر مورد نیاز استخر تولید شود. این دستگاه از فرایند الکترولیز برای تولید هیدروکلریک اسید استفاده می‌کند که هیدروکلریک اسید فرم اسیدی کلر است.

هیدروکلریک اسید به عنوان یک تصفیه‌کننده و ضدعفونی کننده فعال، استخر شما را تمیز و شفاف نگه می‌دارد، درست مثل استخرهای سنتی کلردار این نوع استخرها هم از نظر تمیزی و ضدعفونی کردن آلودگی‌ها قابل اطمینان هستند.

استخرهای آب شور ممکن است نسبت به نوسانات PH آب حساس باشند به همین دلیل ژنراتور کلر باید مرتب بررسی شود تا اطمینان حاصل کنید که بدون کلسیم و سایر مواد معدنی انباشته شده است.

مزایای استخر آب شور

استخرهای آب شور معمولا طبیعی‌تر و برای پوست ملایم‌تر هستند. کمتر از سایر استخرها چشم شناگران را تحریک می‌کنند به همین دلیل شنا کردن در این استخرها لذت بخش‌تر است. 

از طرفی نگهداری استخرهای آب شور معمولا ارزان‌تر است هر چند ممکن است راه‌اندازی آنها چندان ارزان نباشد. در استخرهای آب شور کلرامین تولید نمی‌شود. کلرامین همان ماده‌ای است که باعث ایجاد بوی کلر در فضای استخر می‌شود.

معایب استخرهای آب شور

نصب و راه اندازی سیستم‌های استخرهای آب شور معمولا گران‌تر از استخرهای کلردار است به همین دلیل هزینه‌های بالا در زمان راه اندازی استخر ممکن است باعث شود که بسیاری از افراد از آن صرف نظر کند به هر حال هزینه نصب و راه‌اندازی یک استخر یکی از عوامل مهمی است که در انتخاب نوع استخر تاثیر گذارند.

آب شور استخر می‌تواند خورنده باشد بنابراین ممکن است بسیاری از تجهیزات استخر به مرور زمان دچار آسیب‌دیدگی شود و نیاز به جایگزینی یا تعمیر پیدا کنن.

سیستم آب شور استخرها به تغییرات PH حساس است بنابراین باید سطح آب و تعادل آن را همواره بررسی کنید.

استخرهای آب شور باید کار کنند تا کلر وارد استخر شود. در نتیجه برای تولید کلر، ژنراتور باید فعال باشد. ژنراتور کلر از نیروی برق استفاده می‌کند به همین دلیل در مجموع هزینه برق استخر افزایش پیدا می‌کند.

انتخاب با شما است

استخر آب شور معمولا تجربه طبیعی‌تری از شنا کردن را در اختیار شناگران می‌گذارد و برای افرادی که نسبت به کلر حساس هستند معمولا جذاب‌تر است و تجربه بهتری را رقم می‌زند. بسیاری از افراد از طعم و بوی استخرهای سنتی کلر‌دار خوششان نمی‌آید. برای این دسته از افراد استخر آب شور جایگزین بهتری است.

داشتن استخر آب شور به این معنا است که نیازی به خریدن مواد شیمیایی برای ضدعفونی کردن استخر پیدا نمی‌کنیم اما در هر صورت همواره باید تعادل آب و مواد موجود در آن مورد بررسی قرار بگیرد.

 از طرف دیگر استخرهای آب شور هزینه نصب بالایی دارند و ممکن است برای برخی از تجهیزات داخل استخر خورنده و آسیب‌زا باشد به همین دلیل ممکن است در طولانی مدت هزینه‌های نگهداری از استخر افزایش پیدا کند. 

استخر کلردار چیست؟

استخرهای کلردار هم رواج زیادی دارند و علت رواج آنها هزینه کمتر برای نصب و نگهداری راحت‌تر است.  در این استخرها به جای اینکه کلر به صورت طبیعی در داخل استخر وارد شود به عنوان یک ماده شیمیایی و جداگانه به آب استخر اضافه می‌شود. 

مزایای استخر کلردار

 همانطور که قبلا هم اشاره کردیم استخرهای کلردار هزینه نصب اولیه بسیار کمتری دارند. یعنی در ابتدای کار وقتی می‌خواهید استخر را نصب و راه اندازی کنید برای استخر کلردار هزینه کمتری می‌پردازید. اگر هزینه، یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در تصمیم گیری شما است باید استخر کلردار را انتخاب کنید.

استخرهای کلردار مصرف برق کمتری دارند. همانطور که گفتیم در استخرهای آب شور از یک ژنراتور مخصوص برای تولید کلر استفاده می‌شود. 

علاوه بر این، استخرها به پمپ نیاز دارند تا آب را در درون استخر به جریان بیاندازد و آلودگی‌ها و باکتری‌های آن را از بین ببرد و آب را تصفیه کند. استخرهای کلردار به خاطر اینکه این ژنراتور ندارند هزینه برق کمتری دارند.

کلر موجود در استخرهای کلردار برای تجهیزات داخل استخر آسیبی ندارد و آنها را به مرور زمان دچار خوردگی و مشکل نمی‌کند.

بسیاری از تعمیرات استخرهای کلردار را خودتان می‌توانید انجام دهید و نیاز به متخصص نیست. علاوه بر این پیدا کردن کسی که بتواند استخرهای معمولی را تعمیر و بررسی کند بسیار راحت‌تر است. 

معایب استخرهای کلردار

کلر موجود در استخرهای کلردار برای پوست، چشم و مو مناسب نیست و آسیب‌هایی را به دنبال دارد.  شناگران معمولا باید برای خرید محصولاتی هزینه کند که آسیب‌های ناشی از کلر روی پوست و مو را از بین ببرد و کلر را بتواند به خوبی از بدن آنها پاک کند. 

در استخرهای کلردار برای از بین بردن باکتری‌ها باید تمهیداتی اندیشیده شود و استخر باید مرتبا بررسی شود یعنی باید به طور مرتب میزان کلر موجود در آب را بررسی کنید.

نگهداری کلر هم سخت است. کلر را باید در جای مناسبی نگهداری کنید. ممکن است مجبور باشید یک فضای خالی وسیعی را برای نگهداری آن اختصاص دهید تا از رطوبت دور بماند. 

استخر آب شور یا استخر آب کلردار؟

تفاوت استخر آب شور و استخر کلر دار را تقریبا متوجه شده‌اید اما در ادامه به موارد دیگری هم اشاره می‌کنیم که کمک می‌کند تا در نهایت بهترین نوع استخر را انتخاب کنید.

آب موجود در استخرهای کلردار باید همواره مورد بررسی قرار بگیرد و به آن مقدار مشخصی از کلر مایع یا جامع اضافه شود. استخرهای آب شور هم به برخی مواد شیمیایی به غیر از کلر نیاز دارند در نتیجه استخرهای آب شور را نیز باید دائما بررسی کنید. در نتیجه از نظر نیاز به نگهداری و بررسی کردن مرتب، این دو نوع استخر فرقی با هم ندارند.

به جای خریدن کلر از فروشگاه‌های مربوطه، استخرهای آب شور، کلر مورد نیاز خود را از طریق فرآیند الکترولیز تولید می‌کنند. فقط کافی است تا نمک مخصوص استخر را به استخر و ژنراتور کلر اضافه کنید. در استخرهای آب شور هم، آب استخر با کلر ضدعفونی می‌شود ولی فرآیند تولید این کلر با استخرهای معمولی متفاوت است.

در واقع در هر دو نوع استخر، ضدعفونی کردن با یک ماده یکسان انجام می‌شود ولی  نوع کلری که در هرکدام تولید می‌شود یا مورد استفاده قرار می‌گیرد متفاوت است. کلر حاصل از ژنراتور کلرزن نمکی معمولا کلرامین کمتری دارد. به همین دلیل باعث می‌شود که در استخرهای آب شور کمتر از استخرهای سنتی بوی کلر را استشمام کنید. همین کلرامین است که باعث ایجاد مشکلاتی مثل قرمزی چشم و گاهی مشکلاتی در دستگاه تنفسی می‌شود.

در مجموع با توجه به همه مواردی که عنوان کردیم نمی‌توان گفت که از نظر فنی کدام استخر بهتر است. استخر آب شور و آب کلردار هر دو روش‌های تاثیرگذاری برای ضدعفونی آب دارند. ولی معمولا استخرهای آب شور یا استخرهای طبیعی برای کسانی که پوست حساسی دارند یا مبتلا به آلرژی و آسم هستند ترجیح داده می‌شود.

در نتیجه با توجه به همه عواملی که گفتیم مثلا هزینه راه اندازی، هزینه نگهداری، میزان حساسیت دستگاه تنفسی و پوستی به مواد شیمیایی مختلف باید در مورد نوع استخر مورد نظر خودتان تصمیم بگیرید.

سخن نهایی

برای ضدعفونی کردن آب استخرها از کلر استفاده می‌شود. در استخرهای آب شور این کلر توسط یک ژنراتور مخصوص تولید می‌شود ولی در استخرهای کلردار، کلر را جداگانه به آب اضافه می‌کنند. اگر قصد دارید برای خودتان استخری بسازید، با توجه به مورادی که در بالا مقایسه کردیم و با توجه به نیازها و بودجه خود، نوع مورد نظر را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *